Merhaba! Her birimiz aldığımız bir ürünün, yediğimiz bir meyvenin veya yemeğin kalorisine bugüne kadar en azından bir kez bakmışızdır.

Başlıktaki besinlere geçmeden önce kısaca baktığınız kalori ne işe yarar ondan bahsedeyim. Besinlerden aldığınız kalori en basit anlamda vücudunuzun dinlenme, fiziksel aktivite ve sindirim sırasında kullandığı enerjiyi sağlar.

Herhangi bir gıdanın genel kanının aksine sağladıklarından daha fazla kalori yaktığını  yani ‘yağ yakıcı’ özelliğe sahip olduğunu destekleyecek bir kanıt bulunmamakla birlikte, diyetinizde kalorisi zaten düşük olan yiyeceklerin miktarını artırmanız toplam kalori alımınızı azaltıp hedefe ulaşmanıza yardım edebilir. Bu yazıdaki temel nokta; sindirmek için içeriğinden daha fazla kalori yakmanız gereken besinler hakkında sizi fikir sahibi yapmaktır.

İşte karşınızda az kalorili 10 besin:

Karnabahar

Yeşil yaprakların içinde beyaz bir baş. Bu şekli şemali adeta bir çizgi film kahramanı gibi olan sebze karnabahardır. Mor, turuncu ve sarı başlı olan daha egzotik ve alternatif kahramanlar da vardır ama onlar nadir görünür. Onlar, ormanın daha derinliklerindeki kahramanlardır.

Son yıllarda karnabahar, yüksek karbonhidratlı sebzeler veya tahıllara alternatif olarak oldukça popüler hale gelmiştir. Birçok zayıflama diyetinde az kalorili bir pizza tabanı veya lezzetli börek yufkalarına alternatif olarak sahnede yerlerini alırlar. Bir porsiyon (100 gram) karnabaharda 25 kalori ve sadece 5 gram karbonhidrat vardır.

Elma

Elma son derece besleyicidir ve ülkemizde en çok bilinen meyvelerden biridir. Bir fincan (125 gram) dolusu elma dilimlerinde 65 kalori ve 2.5 gram diyet lifi vardır. Vücudunuz elmaları sindirmek için enerji yakmak zorunda olduğu için, bu meyvenin sağladığı net kalori miktarı bildirilenden daha azdır.

Brokoli

Brokoli, bildiğimiz en besleyici sebzelerden biridir. Turpgiller ailesinin bir üyesidir ve diyetinizde sık tüketiyorsanız kanserle savaşmaya yardımcı olabilir. Proteinden de nispeten yüksek olan bu sevimli ağaçlardan 1 kase (100 gram) kadar yerseniz sadece 26 kalori ve bir günde ihtiyaç duyduğunuz C vitamini miktarının % 100’ünden fazlasını alırsınız.

Brüksel Lahanası

Geldik brokoliyle karıştırılan bir diğer sevimli sebzeye. O da tıpkı brokoli gibi çok besleyici bir sebzedir. Birkaç araştırma var ki, yaşam diyetinizde sık Brüksel lahanası yerseniz yüksek C vitamini içeriği nedeniyle DNA hasarını önleyebileceğinizi göstermektedir. Bu sevimli savaşçılar ufak bir porsiyonlarında (75 gram) sadece 27 kalori bulundururlar.

Pancar

Pancarlar, genellikle koyu kırmızı veya mor renge sahip kök sebzelerdir. Pancarların en çok araştırılan faydalarından biri de kan basıncını düşürme potansiyelleridir. Pancar, fincan başına (136 gram) sadece 59 kaloridir ve potasyum için günlük ihtiyacın %13’ünü karşılarlar.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz; yeşil, beyaz ve mor çeşitleri olan çiçekli bir sebzedir. Kuşkonmazın her türü sağlıklıdır, ancak mor kuşkonmaz diyetinizde bolsa, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir çünkü antosiyaninler olarak adlandırılan bileşiklere sahiptirler. Bir porsiyon pişmiş kuşkonmazda sadece 33 kalori vardır ve bu sebze  K vitamini ve folat açısından oldukça zengindir.

Kereviz

Sıra  herkesçe ‘Evlat olsa sevilmez’ olarak bilinen sebzede. Oysa kereviz değeri hiç bilinmeyen en düşük kalorili sebzelerden biridir. Uzun, yeşil sapları diyetin habercisi gibi görünür ve ona kıymet bilmeyen gözlerle bakarsınız. Fakat yediğinizde özellikle bağırsaklarınız size minnettar kalacaktır çünkü bu yapraklar bağırsaklarınız için çok faydalı olan çözünmeyen lif içerir. Hatta bunun için bir bedel bile istemez çünkü bu yaprakların kalorileri yoktur. Ayrıca yüksek su içeriğine sahiptir. Bir porsiyon (100 gram) kerevizde sadece 27 kalori vardır.

Biberler

Biberler birçok renk, şekil ve boyuttadırlar ve dünyadaki en popüler türü muhtemelen ve maalesef ekstra ekstra büyük boy o pizzalardan aşina olduğunuz jalapeno biberidir.

Araştırmalar, biberleri yaşam boyu diyetinizde kullandığınızda içeriklerindeki yüksek antioksidandan ötürü vücudu oksidasyonun zararlı etkilerinden koruyabildiğini göstermektedir. Bir bardak (149 gram) doğranmış kırmızı biberde sadece 46 kalori vardır.

Papaya

Papaya ülkemizde çok yaygın değil ama büyük marketlerde mutlaka görmüşsünüzdür. Orta Amerika ve Meksika orjinli bu güzel renkli meyve bir kavunu andırsa da siyah tohumlu bir portakal meyvesidir. A vitamini ve potasyumun çok iyi bir kaynağıdır. Bir fincan (150 gram) papaya sadece 65 kalori içerir.

Roka

Roka genellikle salatalarda kullanılır, K vitamini bakımından zengindir ve ayrıca folik asit, kalsiyum ve potasyum içerir. Bir buçuk bardak (10 gram) rokada sadece 3 kalori vardır.

 

Paylaş: