Bizim Günümüz!

Merhaba! Sizlere ulaştığım alan arttıkça, olumlu tepkilerinizi gördükçe, devam etme ve sizlere daha çok bilgi verme hevesim katlanarak büyüyor. Bu hevesin ürünlerinden biri instagramdan sonra bu blog oldu. Çok da iyi oldu, çok da güzel oldu!

Bugün 6 Haziran Diyetisyenler Günü. İlk yazı için şık bir gün, öyle değil mi? Bu yazıda diyetisyenliği kalıp övgü sözleriyle yüceltmekten ziyade bu değerli mesleğin misyonunu özetleyip kendime ve size tam 3 tane mesaj vermek amacındayım.

#1

İlk mesajım isyan… Bu değerli mesleğin içinin bu denli boşaltılıp dışının kalitesiz jelatinler ve ucuz bir gösterişle sarılması; mesnetsiz ve gerçekdışı vaatlerle sadece zayıflama üzerine sınırlandırmak canımı sıkıyor. Verilen her boş vaadi veya parıltılı, yapmacık ‘post’ları gördüğümde aklımda isyan tamtamlarını çalıyor. Bu yüzden meslekteki ilk amacım karşımdaki kişinin besin tüketiminde de bilgi tüketiminde de bilinçli olmasına yardım etmek.

#2

İkinci mesajım farkındalık. Bu mesleğin ve beslenmenin ne olduğunu, sınırlarının ne kadar geniş olduğunu, bu sınırların sağlıktan kültüre kadar pek çok noktaya değdiğini, zayıflamanın veya sağlıklı kiloda olmanın sonuçlardan sadece biri olduğunu ‘fark etmek’.

#3

Üçüncü mesajım ‘gelişim’. Bu farkındalığın getirdiği hal ile zaten çarkları çalışmaya başlayacak bir evredir gelişim. Kendinizi tabir-i caizse ‘öğrenmeye’ verip bilimsel bilgiyi ‘popüler’ yapmak. Sürekli okumak, okumak ve okumak. Donanımlı olmak ve mesleğe sahip çıkmak.

Umuyorum ki bu yazı özellikle diyetisyenlere ve diyetisyen adaylarına ve sonrasında ulaştığı herkese ufak bir ışık olur. Günümüz kutlu olsun!

Paylaş: