Merhaba! Gelin bu kendine has, keskin ve seveni kadar sevmeyeni bol aromayı biraz daha yakından tanıyalım ve onunla kahvaltıda neler yapılabileceğini konuşalım.

 

Bu çok yönlü süper yiyecek, mide bulantısını tedavi etmekten kas ağrısını azaltmaya kadar birçok yarara sahiptir. Bunu böyle nasıl göreyim, ne yapıp edip bu besini hayatıma sokayım diyorsanız kahveden başlayabilirsiniz.

 

Kahve ve zencefil, özellikle dünyanın en iyi antioksidan kaynaklarından oldukları için bu ikiliye güçlü bir serbest radikal savaşçıları diyebiliriz. Ek bir bilgi olarak; bu ikiliden ortaya çıkan kahve qishr denilen Yemen kahvesidir, hem de bu geleneksel Orta Doğu zencefil kahvesi sadece baharatlı ve lezzetli değil, ayrıca sindirime de yardımcıdır.

 

Peki ya çay? Ona da hakkını vermeli mi? Zencefil çayı soğuk kışları ısıtmak için popüler bir içecektir. Sadece sıcak ve rahatlatıcı değil, aynı zamanda midenin sakinleşmesine de yardımcıdır. Sabahları bu baharatlı çayın bir fincanı mide bulantısı, tutması veya hamileliğin neden olduğu sabah bulantılarının giderilmesinde özellikle yararlı olacaktır.

 

Peki nasıl yaparız bu zencefil çayını derseniz hemen söyleyeyim: Zencefil kökünü kaynar suda 10 dakika bekleterek evinizde kendi zencefil çayınızı kolayca yapabilirsiniz. ‘Ben uğraşamam’ derseniz aktarlardan marketlere her yerde zencefil çayı bulabilirsiniz.

 

Ya da hızlı bir kahvaltıya ne dersiniz? Bir enfeksiyon savaşçısı olan zencefili bir de granola ile deneyin.

Bir kase gevrek veya lif bakımından zengin granola her zaman kolay bir kahvaltı seçeneği. Ama karışıma zencefil ekleyerek baharatlı bir granola yapıp onu daha da iyi hale getirebilirsiniz!

 

Ben hızlı kahvaltıcıyım diyorsanız portakal suyunuza metabolik alarmınız olacak zencefil suyunu da eklemeyi deneyin. Bu metabolizmaya direnç sağlar ve doğal olarak mücadele ettiği bakterilere karşı pek çok sağlık yararı içerir. Zencefil suyu aroma olarak size çok ağır gelirse miktarı biraz azaltın veya sadece rendeleyerek tüketin. Afiyet olsun!

Paylaş: