Merhaba! Alzheimer özellikle yaşlı nüfusta son yıllarda ciddi bir hızla artış gösteren bir hastalık maalesef. Alzheimerın sebepleri konusunda dahi bilgilerimiz son derece sınırlıyken hastalığın beslenme ile ilişkisi hala buzdağının görünen kısmı diyebilirim. Alzheimer-beslenme ilişkisiyle alakalı pek fazla direkt kaynak bulunmuyor. Bu konuya dair bilinen en genel noktaları toparlayıp size anlatmaya çalıştım ben de bu yazıda.

 

Alzheimer Nedir?

 

Alzheimer, uzun yıllardır bildiğiniz ve son zamanlarda öğrendiğiniz şeyleri hatırlamayı zorlaştıran bir hastalıktır. Bu süreç, beyin hücrelerinin ölmesinin ve hücreler arasındaki bağlantıların kaybolmasının bir sonucudur.

Şu anda Alzheimerı önlemenin bilinen kesin bir yolu yok, ancak bunu geciktirmek için özellikle beslenme konusunda bir adım atabilir veya gelişmekte olan Alzheimerın hızını yavaşlatabilirsiniz.

Diyet ve beyin sağlığı

 

Beynimiz vücudumuzun tabir-i caizse en obur organlarındandır. Günlük enerji ihtiyacınızın %20 sini kendine ister, bu da esasen yediğiniz şeylerden en çok etkilenen organ olduğunu bize söyleyen bir gerçektir. Sağlıklı bir diyet – özellikle beyniniz için – şunları içermelidir:

Meyve

Sebzeler

Kepekli tahıllar

Yağsız protein kaynaklar

Belirli bir diyetin Alzheimerı veya diğer bunama türlerini kesin olarak önleyebileceğini gösteren hiçbir çalışma olmamasına rağmen, sağlıklı bir beslenme planının daha iyi beyin fonksiyonu için şart olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca bilinen en direkt gerçek şudur ki; iyi dengelenmiş bir diyet kilonuzu yönetmenize yardımcı olur ve bu da Alzheimerın başlamasını geciktirebilir. Evet bakın, fazla kilo burada dahi başa bela, görüyorsunuz!

#1 Beyin ve obezite

‘Hocam fazla kiloya yine ne ara geldik?’ diye düşünüyorsanız son cümleyi şuradan alayım; fazladan 5 kilo bile taşımak eklemleriniz, kalbiniz ve diğer organlarınız için oldukça yorucudur. Neurology dergisinde yayınlanan 2009 tarihli bir çalışmaya göre, özellikle orta yaşa kadar obez olan bir kişide yaşlılık döneminde Alzheimer görülme riski yüksektir. National Institute on Aging (Ulusal Yaşlanma Enstitüsü) e göre, Alzheimer-obezite ilişkisinde sürekli büyüyen bir araştırma alanı var gibi görünmektedir.

#2 Sağlıklı dolaşım

Beyin hücrelerine oksijen ve besin sağlamak sağlıklı kan akışı gerektirir. Eğer damarlarınız tıkanmışsa, beyne kan dolaşımı tamamen kısıtlanabilir veya tıkanabilir. İşte yine sağlıklı kilo veya obezite riski her ne derseniz o sahnede, çünkü bu konu, yani damarınızın tıkalı olup olmadığı konusu diyetinize ve genetik faktörlerinize bağlıdır. Bu yüzden Alzheimer’s Association (Amerikan Alzheimer Derneği), kolesterol ve doymuş yağ oranı yüksek olan besinler bulunduran, gün geçtikçe daha çok yediğimiz bu besinlerden oluşan günlük diyetlerimize karşı bizi uyarıyor. Bu sağlıksız yiyecekler, arterlerdeki yağ birikintilerinin büyümesine sebep olabilir. Alternatif mi? Her zaman vardır ve hep sağlıklı olandır. Bütün bu damar tıkayıcı yağları içeren besinleri çöpe atın ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar tüketin.

#3 Anahtar besin

Beyin için önemli olan sağlıklı yağ asitleri sadece zeytinyağındakiler değil ayrıca omega-3 dediğimiz yağ asitleridir. Somon, ton balığı ve diğer bazı balık türlerinde bulunan bu yağ asidi, beyin sağlığının pozitif ilerlemesiyle ilişkilidir.

Alzheimer’s Association bütün bunların yanı sıra ayrıca antioksidan E vitamini açısından zengin ceviz ve diğer yiyecekleri de tavsiye etmektedir. İyi antioksidan kaynakları arasında ayrıca yaban mersini, çilek ve portakal da bulunur.

#4 Şeker ve sodyum

Şeker ve tuz, özellikle paket ürünlerde bol bol bulunan ve hangi kiloda olursanız olun diyetinizde kesin olarak azaltmanız gereken maddelerdir. Hipertansiyonu olanların diyetindeki fazla sodyum; inme ve diğer sağlık komplikasyonları riskini oldukça artırabilir.

Çok fazla rafine şeker size sadece anlık mutluluk verir. Rafine şekerin size yapacağı gerçek etki uzun vadede açığa çıkar: Tartıda gittikçe yükselen kilolar ve kan testlerinde diyabet için bir risk faktörü olan yüksek kan şekeri…

#5 Alzheimer hastalarında beslenme nasıl olur?

Alzheimera veya diğer demans formlarına sahip insanlar, çok fazla seçenekle karşılaştıklarında kolayca bunalabilirler. Alzheimer’s Association, bellek ve karar verme konusunda sorun yaşıyorsanız, yiyecek seçimini sınırlandırmanızı tavsiye etmektedir. Diyetin basitleştirilmesi bu stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Alzheimerı olan bir kişi, yiyecek seçimini azaltmanın haricinde öğününü yemeyi -daha da kötüsü yutmayı unutabilir. Bu, bakıcıların bakmakta oldukları kişilerin diyetine dikkat etmeleri gerektiği anlamına gelir.

#6 Sağlıklı yaşam tarzı

Sağlıklı bir diyet, Alzheimerı geciktirme veya önleme stratejisinin sadece bir parçasıdır. Bunun yanı sıra haftanın çoğu günü egzersiz önerilir. Düzenli sosyal etkileşim de beyin gücünü korumak için çok önemlidir. Son olarak eğer sigara içiyorsanız, kötü dolaşım ve beyninizi kötü etkileyebilecek diğer komplikasyonları önlemek için bırakmanız şiddetle tavsiye edilir.

 

Paylaş: